Urmas Ott
Pildi autor: Jaanus Ojangu
Seotud inimene: 

Võrokas vangutab pead: milleks meile külapood, kui saame varsti tänu tasuta transpordile käia linnas poodlemas. Äge, kas pole?

10/12/2017EPL Delfi

Aasta tagasi lagunes Reformierakonna juhitud valitsuskoalitsioon. Endaga rahulolev, ülbe ja rahvast kaugenev valitsemine sai otsa. Valitsusse tuli Keskerakond, see pani nii mõnegi küll pead raputama, kuid nagu öeldakse, lootus sureb viimasena. Loodeti, et äkki Jüri Ratas suudab tuua muutust, nii oma erakonda kui ka riigi valitsemisse.

Algus oli paljulubav, värske peaministrikandidaat lubas hakata muutma Eesti poliitilist kultuuri ning kaotada arusaama, et vale mees ei või õiget asja teha. Siiralt innustas ta ka opositsiooni kaasa mõtlema ja edasiviivaid seadusmuudatusi edastama. Lubades, et ühtegi ettepanekut ei lükata tuimalt kõrvale, vaid arutatakse kindlalt läbi.

Täna, aasta hiljem, ei tunneta keegi, et poliitiline kultuur oleks kuidagi muutunud. Julgelt võib öelda, et opositsiooni jutt on valitusele kui üks tühi koht. Kas tõesti on praegune opositsioon võimetu ja ei suuda esitada valitsuse jaoks edasiviivaid eelnõusid? Tundub hoopis, et ega praegune valitsus ei oska peale iseenda kedagi kuulata.

Võtame näiteks alkoholiaktsiisi, mida selle valitsuse aja jooksul on jõudsasti tõstetud ning mis on saanud tugevat tagasisidet igast ilmakaarest. Kas valitsus on vaevunud kuulda võtta opositsiooni seisukohti, ettevõtlusorganisatsioonide või siis erinevad majandusekspertide arvamusi? Ei ole. See, et nüüd võeti vastu otsus, et järgmine aasta tõuseb alkoholiaktsiis kaks korda vähem, on lihtsalt kõige eelneva tagajärg. Valitsusel ei jäänud muud üle, nad said lõpuks aru, et plaanitud mahus aktsiisi ei laeku ja ei hakka edaspidigi plaanitud mahus laekuma.

Kas ametnikud ei hoiatanud?

Tore on teada, et minister Ossinovski hoolitseb meie kõigi tervise eest, kuid kas tõesti erinevate ministeeriumite inimesed ei tahtnud või ei suutnud põikpäistele poliitikutele selgeks teha, et sellises mahus aktsiisi tõstmine miskit head ei too. Või ametnikud siiski üritasid, kuid suured targad ei tahtnud kuulda, oli ju vaja kõigil, eriti Keskerakonnal opositsioonist näljasena tulnuna, ellu viia oma ägedaid lubadusi.

Mis aga on nende lubaduste hind? Võrumaalt vaadatuna ei paista ammugi miskit head Tallinnast tulevat. See, et kortermajad, talud tühjenevad, koolid suletakse, postkontorit ja pangaautomaati ei ole, on muutunud kagu-eestlase muserdavaks igapäevaks. Nüüd aga teeb valitsus kõik, et ka külapoed ära kaoks. Hävitab veel viimase koha, kus külarahvas igapäevaselt üksteisega kohtuda saaks, et oma argipäeva muljeid jagada (ja seda kõike täiesti kaine peaga).

Tehakse kõik, et maarahvas kummardaks Ratast. Tasuta veerevat bussiratast. Milleks teile külapood, kui saate varsti tänu tasuta transpordile käia Rimis, Selveris , Maximas, Maksimarketis. Äge, kas pole? Sellele, et kui paljud inimesed selle jandi pärast töökoha kaotavad, ei mõtle keegi. Ah, see mõni töötu, küll ta leiab töö linnast, mis ta seal maal üldse elab...

Miks on Eesti vaid Tallinn?

Viimased valitsused on andnud endast kõik, et maal elaval inimesel oleks oma metsade ja karjamaade vahel elada äärmiselt kallis ja ebamugav. Jüri Ratas, ma küsin teilt, et kus on lubatud inimväärsed elutingimused kogu Eestis, kas teie jaoks on kogu Eesti vaid Tallinn? Millal saab maaelu lubatud tähelepanu? Kas Kagu-Eesti tuleb riigijuhtidel meelde vaid enne valimisi? Te olete öelnud, et me ei saa leppida ääremaastumisega, aga miks ei ole valitsus midagi ette võtnud, vaid annab aina gaasi juurde?

Austatud valitsus, lõpetage Läti riigi abistamine ning suunake parem need tohutud miljonid Kagu-Eesti arengusse, pange oma hallid ajurakud tööle, et peatada väljaränne. Andke võimalus Tallinnasse, Soome, Austraaliasse „küüditanutel" jälle tagasi tulla, tulla oma imeliste kõrgustike, metsade ja aasade vahele.

Kui aasta tagasi oli õhus õrn lootus, siis täna võib julgelt öelda: "Uus ja hullem". Nuta või naera, aga tulevik ei paista kaugeltki helge tulevat, kui meie riiki viisaastaku stiilis, pikema eesmärgi ja sihita juhitakse.