Ain Ostra
Pildi autor: Jaanus Ojangu
Seotud inimene: 

Võhma – kas haldusreformi vigane pruut?

19/12/2017Sakala

Sel suvel peetud uhkes pulmaetenduses oli Suure-Jaani vald peigmeheks ja liituvad Kõo ja Kõpu vald ning Võhma linn pruutideks. Täna peame kahjuks tunnistama, et mõni neist on osutunud vigaseks pruudiks.

Vähe sellest, et Võhma pearaamatupidaja on osutunud vargaks, on ka Võhma volikogu ja valitsuse liikmed osutunud pealiskaudseteks ja maksumaksja raha kasutamisse kergekäeliselt ja hoolimatult suhtuvateks tegelasteks. Vabandage mind, volinikud, mitte ükski selgitus ei veena mind teisiti arvama, kui 1,8 miljoni euro suuruse eelarve juures ei märgata üle kahesaja tuhande euro puudumist. Seda enam, et volikogus istus kaks meest, Ago Vingissar ja Kersten Kattai, kes kuulusid ka Võhma ELKO nõukogusse ja nemad oleksid erilise tähelepanuga pidanud jälgima just selle firma „ridasid“, mis kokkuvõttes moodustas üle poole puuduvast summast. Ma ei suuda uskuda, et seda viga ei märgatud. Samas ei oska ma leida ainsatki mõistlikku põhjust, miks seda viga oli vaja varjata. Kui põhjuseks oli sel hetkel lähenevad valimised, siis on see küll piinlikult alatu.

Väidetavalt kirjutas Võhma linna eelarve kokku raamatupidaja, kes hiljem osutus vargaks. Jah, eelarve vastuvõtmise ajal seda ei teatud ja pikaajalist töötajat usaldati, küll aga paistab uskumatuna see, et ei linnapea ega volikogu liikmed ei pööra dokumendi sisule mingitki tähelepanu ja võtavad külma kõhuga vastu eelarve, mida nad hiljem ise ellu viima peavad. Ei paista just eriti vastutustundliku käitumisena. Pealegi, mis ajast raamatupidajad eelarvet kokku panevad?

Tunnen põgusalt Ago Vingissari, ta on jätnud igati asjaliku ja ettevõtliku mehe mulje, kes tõenäoliselt päriselt ka hoolib Võhma linna elanike heast käekäigust. Ent ma ei saa kuidagigi heaks kiita asjaosaliste praegust käitumist, kus rohkem kui kuu aja jooksul, mis asi avalikkuse ees on olnud, ei ole antud ühtegi mõistlikku selgitust. Ei endine linnapea Anneli Siimussaar ega ka volikogu liige Ago Vingissar, kes mõlemad on justkui midagi selgitanud, ei ole tegelikult ju vastanud küsimusele, kuidas sai selline praak volikogu heakskiidu ja millal tegelikult viga avastati? Kas liitumiskõneluste ja ühinemislepingu sõlmimise ajal mindi teadlikult teistel liitujatel mütsi silmile tõmbama? Muidugi on väga lihtne süüdistada endist raamatupidajat, kes nagunii juba süüdi on, aga see ei anna vastust neile küsimustele.

Jah, seda puuduolevat raha ei ole keegi omastanud, seda raha ei ole kunagi olnudki, aga kohustused ju võeti. Kas mitte ükski volikogu liige ei tundnud vähimatki huvi, kas võetud kohustuste jaoks ikka eelarves raha on? Nojah, ei saanudki küsida ju, sest neid ridu eelarves ju polnudki.

Ma ei arva, et Võhmast uude volikokku valituks osutunud saadikud peaksid mandaadist loobuma. Parem näidaku nüüd tõsise tööga, et on oma eksimusest õppinud. Silmakirjalik on aga praegu väita, et tagasiastumise nõudmine on absurd, kuna neil on rahva mandaat. Ma olen täiesti veendunud, et kui Võhma linna sisuliselt pankrotti viinud linnajuhtide hoolimatust käitumisest oleks teatud enne viimaseid valimisi, oleks nende häältesaak kordades kasinam olnud.

Tegudel on tagajärjed ja eksimuste eest tuleb vastutada. Vastutuse võtmist näitaks ka see, kui asjast ausalt ja keerutamata selgitusi anda. Täna tunnen mina ja ka paljud teised, kes oma maksurahaga seda auku lappima peavad, et Võhma endised linnajuhid ja tänased Põhja-Sakala volikogu liikmed on meile alatult koti pähe tõmmanud.