Oktoober 2015

Jüri Saar: jääb vägisi mulje, et poliitikud, kes püüavad ära hoida kõrgkorruptsiooni juhtumite avalikuks tulekut, tahaksid „teha Kreekat“

Viimaste aegade kõrgtasemel korruptsioonijuhtumite avalikkuse ette tulek on pannud paljud isikud ja isikute ühendused rahutult nihelema. Reaktsioon ja ajastus toimuvale pole ootamatu ja ilmselt on selleks põhjust. Nagu vanarahvas targalt ütleb: „Eks see koer ikka kiunatab, kes kaikaga pihta saab“. 

Mõneti hämmastav on üksnes see asjatundmatuse ja demagoogia suur kontsentratsioon, mille abil püütakse mõne poliitiku poolt seada kahtluse alla meie õigusametkondade tegevuse seaduslikkust. Ja koos sellega Eesti järjekindlat õigusriikluse suunalist arengut.

Andres Herkel: Süüria konflikti ohud Eesti jaoks

Putini poolt Läänele pakutud ahvatlus teha Venemaaga koalitsioon ISISe (Islamiriigi, araabiapäraselt Daeshi - toim) vastu ja säilitada Süürias Bashar al-Assadi režiim on pöördumas juba millekski hullemaks. Venemaa on võtnud juhtrolli ja Läänel puudub otsustavus teda takistada. Kui halb mäng veel hapumaks läheb, võidakse Venemaa tingimustega nõustuda. Igal juhul toimub praegu midagi, mis peab sundima ka Eestit maailmapoliitikale avarama pilguga vaatama.

Sergei Metlev. Vabaerakond hoiatab: piirilepe Putiniga kahandab tegelikkuses Eesti ellujäämisvõimalusi

Venemaaga piirileppe sõlmimine Ukraina-vastase agressiooni, meie kodaniku röövimise ja Süüria pommitamise valguses nõrgestab Eesti positsioone, sest jultunud rahurikkujaga diili tegemine õõnestab meie riigile üliolulist rahvusvaheliste kokkulepete süsteemi. 

Teema ümber on liiga palju sinisilmset pragmatismi, samal ajal, kui aeg nõuab väärtuspõhisust ja vastupidavust.

Krista Aru: Vabaerakonnal ei ole ühist selgelt joonistuvat suhtumist

Intervjuu Urmas Jaagantiga.

Osa Vabaerakonda toetab piirilepingut, osa mitte. Osa toetab kooseluseadust, osa mitte. 

Maailmavaate leidnud ja selle manifestiks kirjutanud Vabaerakonna liikme Krista Aru sõnul ei saa tänapäeval end kitsasse kasti kinni panna, vaid tuleb olla paindlik. Ka maailmavaates.

Miks maailmavaade teile oluliseks sai, kui see algul seda ei olnud? Väline surve? Teised erakonnad narrisid?

Heli Künnapas: meil on juba liiga palju lapsi

Taas on päevakorda tõusnud küsimus, miks naised ei sünnita piisavalt, et rahvastiku jätkumist tagada. Eesti Päevalehes ilmus näiteks 9. oktoobril Karsten Staehri artikkel «Vanemahüvitis ei mõjuta enam laste arvu». Olen professor Karsten Staehriga nõus, et Eesti vanemahüvitise süsteem on väga helde, kuid ma pole nõus käsitlusega, nagu oleks küsimus ainult sünnitamises.

Vabaerakonna kultuuriinimesed: valitsuse koondamiskava kaldub kõrvale suurematelt eesmärkidelt

Valitsuse poolt riigireformi alustamise sildi all välja käidud plaan vähendada 2016-2019 tööjõukulu igal aastal 13 miljoni võrra ja koondada umbes 700 inimest aastas on järjekordne näide äraspidisest planeerimisest, kus enne antakse kätte indikatiivsed numbrid ja alles seejärel vaadatakse, kuidas neid täita.

See tekitab põhjendatud muret inimestes, keda koondamine võib puudutada – õpetajates, kultuurinimestes, meditsiinitöötajais ja kõigis teistes avaliku sektori töötajais.

Külliki Kübarsepp: kas erakondade raha vähendajad on riigireeturid?

Praegune erakondade rahastamise süsteem, mis soosib avalikku korruptsiooni ja pärsib konkurentsi, vajab muutmist.

Eelmisel nädal arutas riigikogu erakondade riigieelarvelise rahastamise vähendamist. Vabaerakond esitas ettepaneku, mis kannab petitsiooni «Lõpetada erakondade ületoitmine!» meelsust, millele andis oma toetusallkirja 3940 inimest.

Leian, et erakondade rahastamist tuleb reguleerida järgmiste põhimõtete alusel:

Artur Talvik: pidev kärpesurve kahandab politsei võimekust

Täna esitas Vabaerakonna riigikogu fraktsioon arupärimise siseministrile, milles nõutakse selgitusi Politsei- ja Piirivalveameti võimekuse ning järjekordse kärpesurve kohta. Riigikogu liige Artur Talviku sõnul nõuab valitsus vastavalt koalitsioonileppele PPAlt võimekuste kasvatamist, andmata selleks piisavalt lisavahendeid.

Taavi Simson: Majutame pagulased hotellidesse

Seoses põgenike kriisiga Vahemerel ning järsult tõusnud varjupaigataotlejate arvuga Euroopa Liidus on alanud ka diskussioonid selle üle kui palju iga liikmesriik peaks probleemi lahendamisse panustama. Tänaseks on selge, et oma panuse probleemi lahendamisse peab andma ka Eesti. Meie osaks on järgnevate aastate jooksul enam kui 500 inimese vastuvõtmine. See toob kaasa mitmeid probleeme, millele on vaja leida lahendus, üks neist probleemidest on majutuse korraldamine.

Andres Ammas külaskäigust Moskvasse: venelaste poolt oli tunda ootamatut malbust

Kui nõukogudeaegses kõnepruugis kirjutati N. Liidu ja mõne muu riigi kohtumisest, mis möödus soojas ja sõbralikus õhkkonnas, tähendas see, et N. Liit surus oma tahte satelliitriigile täies ulatuses peale. Konstruktiivne õhustik tähendas, et milleski lepiti kokku. Avameelne mõtete vahetus tähendas kaklemist nii, et suled lendavad.

Tõnu Teeveer. Andres Ammas. Maksuarvestus tunnipõhiseks

Tunnipõhine maksuarvestussüsteem toob tööjõuturule paindlikkust, mis lisab nii töökohtade loomise võimalusi kui vastavalt töövõtjaid.

Kuupõhise arvestuse asemel kasutavad maksu- ja palgaarvestuses tunnipõhist süsteemi nii Skandinaaviamaad kui ka USA. Seejuures lepivad neis riikides, kus on kehtestatud miinimumtasu, tööjõuturu osapooled kokku just minimaalse tunnitöötasu.

Sergei Metlev: trahviriik otsib riigikassale lisa ja hirmutab kodanikku

Valitsus otsustas tõsta järgmisest aastast kõiki trahvimäärasid 2,5 korda, mille taga paistab olevat soov suurendada riigikassa laekumisi. Tekkimas on ohtlik olukord: karistuspoliitika tegeleb riigieelarvega rohkem kui turvalisusega ning otsustajad ei näe selles sügavat eetilist ja sisulist probleemi.

Heli Künnapas: tööandja tegevust kahtluse alla seades võid hoopis kirjutada alla oma lahkumisavaldusele

Miks sa tööandjale ei kirjutanud?

Puutusin kokku töövaidlusega, milles renditööjõudu vahendav tööandja jättis töötajale igal kuul pool palka maksmata. Maksis küll lepingus ettenähtud summa, kuid poole sellest maksis palgana, teise poole päevarahadena. Töötaja tegi korduvaid suulisi märkusi, kuid tööandja vastus oli: «Kui ei sobi, otsi uus töökoht!» Seda töötajal kahjuks kohe võtta ei olnud.

Üks igihaljas traditsioon

Tšingis-khaan alistas 13. sajandi esimestel kümnenditel lühikese ajaga kõik naabermaad s.h Vene vürstiriigid. Venelaste vastupanu oli invasiooni algusest peale tagasihoidlik ja vürstid ei alustanud okupantide vastu vabadussõda, vaid lõid nendega liite ja püüdsid allutada endale teisi. Rivaliteet käis õiguse eest saada jarlõkk ehk kohalikku valitsemisõigust kinnitav lubakiri, mis andis õiguse koguda vallutajate kehtestatud andamit.

Märt Meesak: valitsuse Happy Hour poliitika alkoholiga

Uus alkoholiseaduse eelnõu näitab selgelt, et valitsusel puudub nagu paljudes teistes valdkondades järjepidev tegevuskava ja strateegia.

Lisaks ei paista olema tahtmist ka selle muudatusega vastutuse võtmist ning süüd nähakse olevat teistel koalitsioonist. Arusaadav, tänane valitsus ei ole endiselt teadlik kuhu liikuda ja koalitsioon on koos pigem sunniviisiliselt ja võimu pärast.