August 2015

Margus Maidla: Kõne üldkoosolekul 8. augustil

Tere head sõbrad, erakonnakaaslased!

Täna ei pea ma Teile ettekannet tegema koos majandusaasta aruande ülevaatega, nagu seda kord nõuab korralise üldkoosoleku puhul, seega saan natuke laiemalt ja ehk ka sisulisemalt erakonna tuleviku väljavaadetele peale vaadata ehk siis mis senisest ja tulevast tegevjuhile silma jäänud.

Andres Herkel: Kui Vabaerakonda ei oleks, siis tuleks ta välja mõelda!

ANDRES HERKELI KÕNE vABAERAKONNA ERAKORRALISEL KOOSOLEKUL 8. AUGUSTIL TARTUMAAL, UDERNAS.

Austatud, Vabaerakonna liikmed!

„Kui Vabaerakonda ei oleks, siis tuleks ta välja mõelda!“

Kõlab suurustlevalt, eriti, kui meenutada, et midagi sarnast ütles kunagi Voltaire Jumala kohta?

Jätkem see paralleel siiski kõrvale ning mõtisklegem, millise rolli oleme Eesti poliitikas võrdlemisi lühikese ajaga võtnud.

Margit-Mariann Koppel: Põnevaid meenutusi Krahv Nikolai Dmitrievitš Tolstoy – Miloslavsky ning Sir Michael Wynne – Parkeri elust

Kuulsa vene kirjaniku sugulane krahv Nikolai Tolstoy, kelle kasuema onu oli ennesõjaaegse Eesti viimane suursaadik Inglismaal ning pooleldi Eestis elav saksa verega briti kirjanik, kõmr Sir Michael Wynne-Parker avaldasid mõne aasta eest peetud avalikul ettekandeõhtul: „Jalta ohvrid: Hüvitamata II Maailmasõjaaegne sõjakuritegu.“ roostevabu mõtteid multikultuursusest.

Sirje Kiin: Kultuurierinevusi tuleb tundma õppida, mitte karta

Kui asusin 1990. aastal tööle Soomes, Turus Raadio Vaba Euroopa väliskorrespondendina, arvasin, et sulandun uude keskkonda kergesti, sest mul oli Soomes palju häid sõpru, olin 25 aastat vaadanud Soome televisiooni, kuulanud soomekeelset raadiot ja tõlkinud mitu raamatut soome keelest. Ometi sain kerge kultuurišoki.

Märt Meesak: Eesti haldusreform võiks eeskuju võtta Saksamaast

Kauaks vinduma jäänud haldusreform vajab senisest sisulisemat ja kaasavamat lahendust, mille leidmisel võiks eeskujuks võtta Saksamaa halduskorralduse.

Valitsus on kirjutanud koalitsioonileppesse haldusreformi vajaduse ning kooskõlastusel on ka esimesed haldusministri ettepanekud. Ajaliselt on justnagu raamid paigas ning vaja on veel ainult tegusid. Tegelikult aga on olukord nukker, kuna tegemist on tühjalt kumiseva ämbriga. Põhiliseks muudatuseks jäävad ikkagi piirid, mitte reaalne puuduste likvideerimine.

Jüri Saar: Luuakse koalitsioone, tehakse diile, pannakse järgmine broiler ministriks, kuid mingit seesmist küpsemisele viitavat arengut ei ole

Meie poliitiline elu viibib jätkuvalt nagu hangunud olekus. Alles on jäänud väline vorm, millega põimuvad tühjad lubadused ja loosungid. Toimuvad küll valimised, luuakse koalitsioone, tehakse diile, pannakse järgmine broiler ministriks, kuid mingit seesmist küpsemisele viitavat arengut, püüdu leida probleemidele innovaatilisi lahendusi ei ole. Ei olda valmis reageerima olulistele sündmustele ja muutustele, mis pole veel toimunud, kuid mida asjatundjad on võimelised ette nägema. 

Sirje Kiin: Vajame eestlaste ühist üleilmset inforuumi

Oleme aastaid murdnud piike oma venekeelse vähemuse inforuumi pärast, aga kipume ära unustama, et ka Eesti põhirahvus ehk eestlased vajavad ühist inforuumi nagu õhku sõltumata sellest, kus nad parasjagu elavad, õpivad või töötavad.

Erinevatel andmetel elab praegu väljaspool Eestit 100 000 kuni 200 000 eestlast või Eesti päritolu inimest, kes räägivad eesti keelt, tunnevad pidevalt huvi Eestis toimuva vastu, või siis elavad vaheldumisi Eestis ja välismaal.

Intervjuu Elo Lutsepaga: Kui palju uut mahub vanasse?

Eesti vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskuses on juba mõnda aega uuritud ja väärtustatud maaehitisi ja -maastikke. Keskuses nähakse traditsioonilises külamaastikus tervikut, tähelepanu all ei ole pelgalt üksikud hooned. Keskuse juhataja Elo Lutsepp räägib, millised muutused on maamaastikus ja -arhitektuuris kaasa toonud inimeste tegevus või tegevusetus.

Andres Ammas uuest valitsusest: Keskerakond, SDE ja Vabaerakond, lisaks lootus, et keegi hüppab üle ka IRList või Reformist

20. augusti, Eesti iseseisvuse taastamise ja lihtsalt Eesti üle rõõmustamise päeva järel pole kerge avameelselt poliitikast kirjutada. Hinnang praegusele valitsusele oli esimese 100 päeva järel nii kehv, et delikaatsemad opositsionäärid keeldusid numbrilist hinnet panemast, kartes, et valus tõde kahjustab välispoliitiliselt pingsas olukorras Eesti riigi huve. 

Koolipapana ütleks: keskpärane valitsus, kus üksikud helgemad pead ei pääse piisavalt mõjule ja mõned ei pinguta isegi kolmemehe vääriliselt.

Andres Ammas: poliitilise maailmavaate puudumine Vabaerakonda ei sega

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooniliige Andres Ammas tunnistas Vikerraadio saates "Uudis+", et Vabaerakonna tulek poliitikasse oli üpris kiire ja tegemist oli ka protestierakonnaga ning seetõttu ei ole uuel parlamendiparteil veel välja kujunenud poliitilist maailmavaadet.  (Foto: ERR.)

Krista Aru: Eesti Keele Instituudi liitmine kahjustaks eesti keele elujõudu

Ükski varasem hindamine pole teinud ettepanekut, et Eesti Keele Instituut tuleks liita Tartu Ülikooliga. 

„Mõte üht iseäralist seltsi asutada, kes ühendatud jõuga Eesti kirjavara kasvatada ja Eesti keelt harida püüaks, oli jo mitu aega siin ja sääl liikumas,” kirjutas Jakob Hurt ajalehes Eesti Postimees aastal 1872.

Artur Talvik: sigala ja tagala

Sigade Aafrika katk paljastab, et me ei tule kriisidega toime. Meie toit ja tagala on ohus – laiapindse riigikaitse tase Eestis on nõrk ja põllumajanduspoliitika ämbris, kirjutab riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni liige Artur Talvik.

Kui osutusin riigikokku valituks, olin valmis võitlema sigadustega, mis minu uues elus ette võivad tulla, aga iialgi ei oleks võinud arvata, et erakordse intensiivsusega tuleb tegeleda hoopis päris sigadega.

Sergei Metlev: vihane ideoloogiasõda ohustab Eestit

Parlamentaristide ja kuningriiklaste, kapitalistide ja kommunistide, liberaalide ja sotsialistide ning teiste ideoloogiliselt vangistatud rühmade laupkokkupõrked on valanud verd ja loonud kaost, ent see aeg peaks olema möödas.

Tänapäeva inimväärikusele ja vabadusele tuginev Euroopa on leidnud oma vundamendi, kitsarinnaline ja vihane ideoloogiavõitlus on ammendumas. Oluliseks muutub see, millised lahendused on tõhusamad ja sobilikumad ning millistest põhimõtetest järjepidevalt lähtutakse. 

Andres Herkel: Reformierakond peab tulumaksureformi paratamatust mõistma

Vabaerakond esitas valimistele minnes idee tõsta jõuliselt tulumaksuvaba miinimumi ning katta see üksikisiku tulumaksu määra tõusuga. Meie arvestuste järgi võidaks sellisest sammust valdav enamus Eesti palgasaajaid. Kaotaksid vaid kõige kõrgematesse tuludetsiilidesse kuuluvad inimesed, s.h. Riigikogu liikmed.