Märts 2015

Sirje Kiin: valimisteportree plussid ja miinused

2015. aasta parlamendivalimised on omamoodi poliitiline peegel, kust vaatab vastu Eesti valijate tänane koondportree. Näeme selles näos küll mitmeid vanu tuttavaid vagusid ja karmilt kinnistunud ajajooni, aga ka uusi ärksalt rõõmsaid ilmeid, mida mõned on tõtanud eufooriliselt tõlgendama koguni kui rahva ärkamist. Ma ei arva, et eesti rahvas on kunagi päriselt maganud, vähemasti mitte sel ega eelmisel sajandil, rääkimata viimasest 25 aastast.

Alger Tammiste: Lühiülevaade Vabaerakonna "olematust" maksupoliitikast

Eesti on olnud pikka aega üks progressiivsemaid riike euroopas. Oleme saavutanud 25 aastaga rohkem kui ehk kunagi oleksime lootnud ja oodanud. Kuid aegade muutudes muutuvad ka väljakutsed, tekivad uued probleemid aga ka võimalused, ning seoses sellega peaksid muutuma ka riigi poliitikad. Riik peab ka täna oma funktsiooni täitmiseks makse koguma. Kuid makse ja nende määrasid muutes tuleb silmas pidada, kuidas maksud mõjutavad kogu majandusruumi.

Ants Erm: Vladimir Putini raskeim kuritegu

Lubage mul allpool lühidalt ümber jutustada üks Facebooki postitatud lugu (Александр Кочетков, Путин снижает ядерный иммунитет). 

Normaalsele inimesele on tapmine väga loomuvastane tegevus. See väljendub ka sõjategevuses - üldjuhul sõdurid küll tulistavad vaenlase suunas, kuid ei sihi konkreetset vastast. Tõsi, aja jooksul veriste võitluste käigus see barjäär ületatakse. Kergem on see näiteks suurtükiväelastel, kellel puudub otsene kontakt vastasega.

Andres Ammas: Reformierakonna ambitsioone ei rahulda ka pool miljonit, sest siis ei saaks kõik kandidaadid piisavalt telereklaami...

Neljapäeval leidis "Terevisioonis" populaarne suhtekorraldaja, et Vabaerakond pole veel omandanud voolujoonelist poliitilist käitumismudelit. Teadmiseks talle ja teistelegi: ei kavatsegi omandada, eriti mitte (pea)voolujoonelist. 

Jüri Saar: nende demagoogiline reageerimine parteide rahastamise muutmisel meenutas bolševike käitumist relvastuse piiramisel

„Rebane teab paljusid asju, kuid siil ainult ühte suurt asja“, ütles antiikpoeet. Rebane võib rünnaku korral põgeneda ja peitu pugeda, ta suudab valida erinevate käitumismustrite vahel. Siil oskab vaid turtsuda ja teha endastkiiresti turritava nõelapalli.

Artur Talvik: aruanne valijale nr 1

Hea valija! Minu ja Vabaerakonna lend nn suurde poliitikasse on olnud huvitav ja hoogne. Tänu meie heale tulemusele valimistel koputasid juba valimispeo öösel meie uksele sotsid ja reformarid. Selle viisakusvisiidi eesmärk oli mõista anda, et äkki oleme käed ka koalitsiooninõupidamistel. Paari päeva möödudes saimegi kutse Reformierakonnalt, ent öisele kolmele oli lisandunud veel neljas – IRL. Pärast põhjalikku kaalumist teatasime kutsujale, et oleme valmis vastutust võtma ning tõsiselt konsultatsioonides ja hilisemates läbirääkimistes osalema.

Margus Maidla: pooltõdedest, valedest ja reformistlikust enesepettusest

Selle aasta 13. märtsist kuni 21. märtsini toimusid Stenbocki majas ja mujal koalitsioonikonsultatsioonid uue, peatselt tööd alustava Riigikogukoosseisu valguses. Uue jõuna oli laua taha kutsutud valimistel kaheksa kohta saanud Vabaerakond. Kutsujaks oli valimised võitnudReformierakond, lisaks neile kahele olid kohal IRL ja SDE.