September 2014

Maal elada oleks lahe, kui omavalitsus oleks oma valitsus

Ettevõtluse arendamisest maapiirkondades on juba aastaid räägitud ja selle [Alger Tammiste] väljaütlemisega ei tohiks Urve Palo küll enam kedagi üllatada.

Otse loomulikult on see teema oluline, kuid maapiirkondade arendamisega oleks pidanud juba ammu tegelema, mitte järjekordse avaldusega esinema ja nentima seda, mida me kõik juba ammu teame.

Mida Putin tahab?

Venemaa on alustanud Ukrainas sõda, mida ei nimetata sõjaks. Ukraina jääb agressori vastu üksi, sest Lääs pole valmis sekkuma. Vähemalt mitte kiirelt, vähemalt mitte otse. Ja seda Putin teab.

Raivo Salumäe. Kooseluseaduse eelnõu varjuküljed

Kui tavaliselt võetakse seadusi vastu avalikkusele märkamatult, siis kooseluseadus on erandlik. Selle teksti veeretati laiema avalikkuse teadmata aastaid näppude vahel enne kui söendati eelnõuga välja tulla. Eelnes süstemaatiline avalikkuse ettevalmistamine. Samas ükski poliitiline jõud seda oma programmis esile ei toonud. Aken avanes järsku, kui kriitika ja silmapaistmatuse tõttu populaarsust kaotanud valitsuspartei Reformierakond enne järjekordseid valimisi poliittehnoloogiliselt end kui Münchhausen üles tõstis, kasutades selleks koalitsioonipartneri vahetust.

Tuumaseen ja vihmavari

Kaks viimase aja tõsisemat sõnavõttu siinse teravnenud julgeolekuolukorra kohta kuuluvad vene politoloogile [Andres Herkel] Andrei Piontkovskile ja USA presidendile Barack Obamale. Kui Obama külastas meid äsja, siis Piontkovski on olnud tihe külaline Lennart Meri julgeolekukonverentsidel.

Mõtlejate asi on maailma hoiatada, presidentide asi seda rahustada. Pangem seejuures tähele, et tegemist on vene dissidentliku mõtlejaga ja ameerika presidendiga, mitte vastupidi!

Näivuse tihnik on ohtlik

Kui inimene hakkab ette kujutama olematuid asju, kutsume talle arsti ja diagnoosime [Sirje Kiin] vaimuhaiguse. Kui ta hakkab oma kujutlustega võitlema ja muutub vägivaldseks, ähvardab inimesi tappa või juba tapabki, siis sulgeme ta kinnisesse palatisse, paneme selga hullusärgi ja süstime rahusteid.

Narva-Jõesuu, Jõgeva ning Elva. Riigikaitse alustalad tulevikus

Riigikaitse on olnud koguaeg üks tätsamaid omariikluse teemasid. Tuleb tõdeda osaliselt kurbust, et see teema taas oluliseks on tõusnud alles siis, kui olukord on maailmas just selline, nagu ta praegu “tänu” Ukraina sündmustele on. Varem on Eesti juhtiverakonnad ikka seda teemat pisendada ja vältida püüdnud. Nüüd aga käib võidu üksteise üle trumpamine.

Sisekaitseakadeemia viimine Ida-Virumaale oleks julgeolekule kahjulik

Alanud nädalal otsustatakse riigikogus Eesti ainukese siseturvalisusega tegeleva koolitus- ja uurimiskeskuse – Sisekaitseakadeemia (SKA) – saatus. See on iseseisva Eesti ajal (1992) loodud õppeasutus, üks väheseid, mis tehti n-ö tühjale kohale ning millel on siiani õnnestunud jääda ellu ja areneda vaatamata regulaarsetele reformituultele ja -tormidele.

Plaan viia SKA senisest asukohast Tallinnas Ida-Virumaale on olnud n-ö laual juba mitu viimast aastat.

Eestlaste turvatundest – sambla seest ja väljast

Korjasin septembri keskel pojaga Otepää kandis pehme samblaga kaetud valgusrikkas männimetsas kauneid pisikesi oranže kukeseeni ja võist leemendavaid võipuravikke. Ometi tajusin varasügiseses Eesti metsaidüllis ängistavat varjatud ohtu, mis siiski ei seisnenud samblasse jäänud karujäljes. Oht seisnes suures teadmatuses, mida tegelikult tuleks teha, kui tõeline oht peaks saabuma.

Marss ründab. Kuidas Vene propaganda inimesi töötleb

Filmis „Marss ründab" tulevad rohelised mehikesed maalastele kallale ja ütlevad „Me tuleme rahus!" Film on naljakas. Hoopiski naljakas pole aga see, mida Venemaa teeb - saadab oma rohelised hambuni relvastatud mehed naaberriikidesse, rääkides ise sellest kui rahuarmastav ta on. Kes on elanud Nõukogude Liidus, see mäletab, et ka too totalitaarne riik oli oma retoorikas kõige rahuarmastavam riik maailmas.

Välja mugavustsoonist!

Loomulikult võtame oma tegevust ja missiooni Eesti ühiskonnas tõsiselt. Kuid kes soovib, võib kõrvaltvaatajana võtta Vabaerakonna algatusrühma senist tegevust kui sotsiaalset eksperimenti. Kas Eestis on võimalik luua arvestatava kandepinnaga ja oma liikmeid tegelikult kaasav uus erakond?

Kohvri oluline sõnum Eestile

Kaitsepolitsei ametniku Eston Kohvri loobumine Vene advokaatide teenustest on väga oluline sõnum Eesti riigile ja kogu maailmale. See näitab, et meie mees on tugev ega kavatse anda järele vaenulikele katsetele teda psühholoogiliselt murda. Teiseks, et ta saab aru tavapäraste õiguslike protseduuride mõttetusest olukorras, kus üks pool on valinud käitumisviisi, mis kuulub anomaalsesse diskursusse.

Näivuse tihnik on ohtlik

Kui inimene hakkab ette kujutama olematuid asju, kutsume talle arsti ja diagnoosime vaimuhaiguse. Kui ta hakkab oma kujutlustega võitlema ja muutub vägivaldseks, ähvardab inimesi tappa või juba tapabki, siis sulgeme ta kinnisesse palatisse, paneme selga hullusärgi ja süstime rahusteid.

Lii Ramjalg: Meie laste valikud

Hästitoimivas peres ja lapse turvatunde tekkimiseks on vaja isa ja ema. Isa on lapsele midagi enamat kui ainult isa, ta on ka tema ema mees. Mees, kes näitab, kuidas oma naisega käituda, austada, temaga arvestada ja hoida. Armastada. Ema on naine, kes näitab lapsele, kuidas armastada meest, teda austada, hoida ja temaga arvestada. Armastada.